niedziela, 15 września 2013

Woda święcona może otruć


Czy ktoś pije wodę święconą? Jeżeli ksiądz zbyt obficie pokropi, nie oblizywać się! Ostrzeżenia powinny być umieszczane przy wejściach do kościołów, gdzie znajdują się naczynia z wodą święconą:

"Spragnionym zabrania się picia, woda święcona może być skażona kałem i bakteriami!". Pisze o tym tabloid "Fakt" (link).
Jak wynika z badań austriackich naukowców aż 86 proc. próbek święconej wody wystawianych w kościołach było silnie skażonych bakteriami - m.in. kałowymi. Przeciętnie odnajdywano do 62 mln bakterii w 1 ml wody. Dotyczyło to zarówno wody dostępnej w misach przy wejściu do kościoła jak i aspersorium, którego używają księża.
Austriackie badania objęły też szpitalne kaplice i naturalne "święte źródła". Przeprowadzili je pracownicy wiedeńskiego Instytutu Higieny i Immunologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego - donosi medicalexpress.com.
Naukowcy nie znaleźli miejsca, z którego święcona woda nadawałaby się picia. W próbkach były bakterie E coli, Enterokoki oraz wywołujące silne biegunki Campylobacter. Naturalne źródła udostępniane wiernym w miejscach kultu religijnego skażone były dodatkowo azotanami z nawozów stosowanych w rolnictwie.

2 komentarze:

  1. Przecież to nic ani nowego, ani niesamowitego. Woda święcona nie służy do picia, ale w celach religijnych. Często bardzo długo stoi w nieszczelnych pojemnikach, a w specjalnych miseczkach przy wejściu służy przecież do zanurzenia palców przez setki ludzi, a to całkowicie naturalne, że paluchy mamy pełne bakterii. :P

    OdpowiedzUsuń