czwartek, 28 sierpnia 2014

Czy potrafimy przestać karmić bestie i jakie uruchomić narzędzia, aby przejść przez DNO?

Zachód - czyli my - "karmimy te bestie". Orzekł Konrad Sawicki, twórca projektu "Kościół dla mniej praktykujących".

Tymi bestiami dzisiaj dla Sawickiego są Państwo Islamskie i Rosja, bo na Zachodzie rządzi "Dowolność, Nierówności, Obojętność", czyli DNO.

Kryształowy Pałac (Sloterdijk), który miał być globalną ideą Zachodu na naszych oczach się rozsypuje. Nie jest przejmowany, jest grabiony. A my ("my" Polacy niespecjalnie załapaliśmy się na Kryształowy Pałac, na DNO) nie potrafimy go obronić, bo w dobrobycie, w bezpieczeństwie, zatraciliśmy właściwości walki o swoje. Potrafimy tylko czerpać, nie potrafimy dawać nawet sobie.

Zachód oddał za bezcen tak porządkujące idee, jak chrześcijaństwo, a następnie osięgnięcia społeczne Rewolucji Francuskiej.

One trzymały Zachód w pionie, dzisiaj ich nie ma, zostało DNO Pałacu Kryształowego. Póki byliśmy niesprawiedliwi, ekspansywni, narzucający swój model cywilizacyjny większości świata, służyliśmy jako reproduktor wartości, idei.

Zostaliśmy jednak ograbieni i na domiar nie potrafimy odzyskać do nich zaufania, powrócić do swoich korzeni. Tezy Sawickiego są śmiałe, niekoniecznie trafne, ale podskórnie odczuwamy, iż coś jest na rzeczy. Ta pesymistyczna ocena bez żadnej wizji zdarza się w kryzysie.

W kryzys cywilizacja Zachodu dopiero wchodzi. Kryzysy mają tę wartość, że powodują szybszą erozją dotychczasowych wartości, powodują wzrastanie nowych. Z kryzysu wychodzi się kimś innym, niż się w niego wchodziło.

Pod jednym warunkiem, że ten kryzys nie zabije. Czy potrafimy przestać karmić bestie i jakie uruchomić narzędzia, aby przejść przez DNO?

Tekst Sawickiego >>>

2 komentarze:

 1. Czapka z głowy. i ukłon w stronę pana Sawickiego*. Ślę podziękowanie za to kompendium przemyśleń i refleksji.
  ..."Cywilizacja zachodnia nie ma już dziś żadnego kręgosłupa moralnego: ani religijnego, ani świeckiego. Został zastąpiony wybuchową mieszanką pieniądza, konsumpcjonizmu i nihilizmu."..
  To racja, lecz ta prawda niesie na przyszłość destrukcję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachód wychodził z kryzysów, jak Rzym, aż padł. Rzym padł, Zachód jeszcze nie!

  Kryzysy jednak nie są uniwersalne. Podoba mi się tekst Sawicki, sam rozłożyłbym inaczej akcenty.

  I nie jestem taką Kasandrą, acz Kryształowy Pałac sypnął się.

  OdpowiedzUsuń