wtorek, 26 listopada 2013

Franciszek do hierarchów: oddajcie Kościół masom, bo upadniecie


Franciszek różni się zdecydowanie od swoich poprzedników. Wnosi do Kościoła inne teatrum, aby go ożywić. Jest to dawka tradycji, a w zasadzie kultury chrześcijańskiej i spontaniczności, aby wyznający mogli spotkać się ze współczesnym światem. Nie rezygnując z wiary, ale nie indoktrynując.

Papież nie jest zanadto nowoczesny, ale nie jest także ortodoksyjny. Franciszek wyraża swoje zdanie - następcy Piotrowego - na niemal każdy temat, nie jest to nauka, ale wskazywanie dla własnych szeregów duchownych i wiernych - i dla tych, którzy nie identyfikują się z Kościołem, a to wskazanie brzmi mniej więcej: Uwaga, człowiek!

Człowiek z krwi i kości. Jednostka taka, jaką siebie ulepiła. Niedoskonała i grzeszna, z wadami, ale i zaletami. Radosna, ale i smutna. I do tego ostatniego stanu potrzebny jest Kościół, do smutku, aby był przy człowieku z krwi i kości.

Kościół za bardzo służy Bogu, doskonałości, którą wykreował, która jest nieobecna, jest poza zasięgiem, ale nie jest wspólnotą dla ludzi.

Kościół nie jest dla wspólnoty. Ale wspólnota dla Kościoła, które razem mają służyć doskonałości Boga. W tym Kościół jest nienowoczesny, klasyczny, tradycyjny. A Ewangelie, które winny być podstawą Kościoła wobec klasyczności tamtych czasów (gdy Kościół chrześcijański powstawał) stoją w poprzek, bo są plebejskie. Z dzisiejszego post-rewolucyjnego świata - lewicowe.

Kościół jest dla tych klasycznych elit (hierarchów), a Franciszek chce go zrobić plebejskim. Tak odczytuję niektóre z fragmentów adhortacji - zwyczajowego podsumowania Synodu Biskupów.

W tym podsumowaniu - Franciszek zwraca się do hierarchów - mówi do swoich funkcjonariuszy: oddajcie trochę Kościoła wiernym, oddajcie część władzy wiernym. Bądźcie z nimi.

Franciszek proponuje Kościół w dalszym ciągu przedrewolucyjny, ale inny - nie skostniały w klasycyzmie (klasycyzm to konwencja doskonałości, rytualna i w treści martwa).

Nie jest to jeszcze "więcej światła", ale nie są to mroki doskonałości, której wszak nie ma w widzialnym świecie.

Kościół Franciszka w stosunku do polskiego Kościoła jest rewolucyjny, który zawsze miał martwy rytuał i zarządzał ludźmi, jak masą, kapitałem. Ale ta masa stanie się z czasem masą upadłościową. Franciszek mówi oddajcie Kościół masom, bo upadniecie.

Więcej o adhortacji Franciszka - link.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz