wtorek, 8 grudnia 2015

Demolowanie prawa przez PiS można odwrócić tylko prawem


Demolowanie prawa idzie z pisowską niezłomnością. Ale jest droga rozwikłania tego wbrew demolującemu Andrzejowi Dudzie i pisowcom w Sejmie.

Platforma chce postawić Andrzeja Dudę przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej. To może się udać, bo zebranie 140 podpisów posłów i senatorów powinno sie udać. Oby nie był to fakt medialny i nie rozmyło na wniosku.

Prokurator Generalny Andrzej Seremet także jasno sie wyraził: nowelizacja PiS ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest niekonstytucyjna. Czyli Duda podpisając nominacje, złamał konstytucję.

Są inne prawne możliwości, aby cofnąć demolowanie prawa przez PiS i Dudę. Pisze o tym Ewa Siedlecka w "Wyborczej".

To jakiego prawa nie ma Trybunał Konstytucyjny w stosunku do postawień Sejmu, ma Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK, które może wszcząć postępowanie wewnętrzne, inaczej pisząc stać się żandermerią sędziowską.

Zgromadzenie sędziów może przeprowadzić śledztwo dotyczące okoliczności wyboru sędziów i stanowić, czy było to zgodne z prawem.

Jest na to artykuł, gdyby stwierdzono, że prawo zostało złamane - art. 8 ust. 4 ustawy o TK.

Złamane? Proszę bardzo, zgromadzenie może stwierdzić wygasnięcie mandatu sędziów wybranych przez PiS.

I tędy droga. Prawo zawsze znajdzie narzędzie, aby zatamować bezprawie. Potem, gdy zajdzie polityczna wola, będzie się sadzać uprawiających bezprawie.

Więcej >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz