środa, 23 grudnia 2015

KOD przedstawia obywatelski projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym


Komitet Obrony Demokracji zareagował błyskawicznie na uchwaloną przez Sejm, a jeszcze nie podpisaną przez prezydenta RP pisowską ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.

KOD proponuje obywatelski projekt ustawy o zmianie przepisów ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Projekt KOD chce chronić ustrój Rzeczpospolitej Polskiej i jego gwaranta Trybunału Konstytycyjnego. Jest kompromisem między ostatnimi orzeczeniami TK a postulatami wszystkich partii w Sejmie.

KOD przedkłada projekt do podpisu obywatelom i jako taki zgłoszony zostaje w Sejmie, jako projekt obywatelski, wszak władze PiS ciągle deklarują wysłuchanie obywateli.

Założenia projektu KOD chcą odwrócić tendencje paraliżu Trybunału Konstytucyjnego, jaki wynika z przyjętej przez Sejm pisowskiej ustawy o TK. Dotyczy to kadencji sędziów, kworum Zgromadzenia Ogólnego i zasady wybieralności przewodniczącego i wiceprzewodniczącego TK.

Oraz najważniejsze: zracjonalizowanie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego tak, aby byli to najlepsi i uważani za autorytety, a także kwestię ich zaprzysiężenia - od czego rozgorzał spór i stał się pretekstrem do zamachu na TK i ustrój RP.

Aby projektem zajął się Sejm potrzeba 100 tys. podpisów.

Link do apelu o podpisywanie obywatelskiego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i możliwość pobrania projektu w formacie PDF >>>

WIĘCEJ >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz