czwartek, 18 kwietnia 2013

Nobel z ekonomii dla Terlikowskiego


Zdarzył się Polakom geniusz niemal w każdej dyscyplinie. Rozwiąże nie tylko polskie bolączki, wręcz europejskie. A wszystko poprzez takie źródło natchnienia, jak katolicyzm. Tomasz Terlikowski znalazł źródła kryzysu gospodarki w Europie. A jeżeli zdiagnozował kryzys, znalazł też panaceum na wyjście z niego. W najnowszej Frondzie publikuje obszerny esej "Rynek bez Boga czyli o źródłach kryzysu ekonomicznego w Europie".

Źródłem zapaści Europy jest odejście od chrześcijaństwa. Porzucenia nauk Chrystusa spowodował rozpad koncepcji osobowości ludzkiej, a bez tego nie ma autentycznej demokracji i wolnego rynku. Laicyzacja powoduje, że dobrobyt oddala się od Europejczyków. Za zawirowaniami ekonomicznymi, bankowymi upadłościami, kryzysami na giełdach stoi brak wiary. Jedyne antidotum to powrót do religijności. I to nie tej z pełnego wachlarza chrześcijaństwa, a konkretnie do katolicyzmu.

Jeżeli ktoś ma problem, jaka to miałaby być religia, aby powrócił dobrobyt, chrześcijaństwo czy islam, autorytatywnie rozstrzyga Terlikowski: nasza wiara. Chrześcijaństwo, a dokładnie katolicyzm.

Pierwociny UE, Europejska Wspólnota Węgla i Stali, wyrażone były w języku ekonomicznym, ale on był ekonomią chrześcijańską, bo ratował przed szaleństwem nazizmu i komunizmu. I to w konkretnej postaci: katolickiej.

Terlikowski powołuje się na autorytet chińskich ekonomistów, którzy uważają, że antropologia chrześcijańska i takaż wizja świata z wiecznym piekłem uświadamiającym odpowiedzialność za czyny, z osobową koncepcją Boga, grzechem pierworodnym i zbawieniem, stoją za sukcesem cywilizacji Zachodu. Gdy tego w tej chwili brakuje, pękła bańka mydlana. Mamy konwulsje trwałego kryzysu i rękę w nocniku laicyzacji, ateizmu.

Gdyby władze UE posłuchały rad Terlikowskiego musiałyby chyba zawiązać sojusz z papieżem Franciszkiem, nahajką inkwizycji wprowadzić demokrację wg wzorca katolickiego i takiż wolny rynek kapitału katolickiego.

Jestem pod wrażeniem. Ta wiedza dotrze prędzej czy później do Watykanu, powinna też dotrzeć do Brukseli. Wprowadzić myślicielskie odkrycia Terlikowskiego i z czasem kryzys odejdzie, jak ręką odjął. Wcześniej zadbać, aby poglądy Terlikowskiego miały swoją wagę, przyznać mu Nobla z ekonomii.

Nareszcie po wiekach posuchy od czasu Kopernika mamy geniusza. Polacy, a za nimi Europa możemy odetchnąć z ulgą. Jesteśmy uratowani.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz