niedziela, 8 lutego 2015

Debata pretendentów: Dudy, Jarubasa, Ogórek, Palikota - wszystkim Polakom się należy


Kandydat PSL Adam Jarubas wyzwał na debatę Andrzeja Dudę (PiS). I to jest całkiem sensowna propozycja pretendentów, praktykowana w sporcie. Aby zmierzyć się z mistrzem, musisz pokonać peleton kandydatów.

Daleko na przedzie nie tylko w sondażach jest doświadczony polityk prezydent Bronisław Komorowski, reszta peletonu ma do niego ogromne straty. Ale to oni są przyszłością.

Duda dostał dobre recenzje za bardzo drogą konwencję. Niewielu komentatorów pochyliło się nad treścią jego wystąpienia. O Dudzie cokolwiek powiedzieć sensownego jest trudno, do tej pory nie konfrontował się w debacie. A prawidła takiej dyskusji ujawniają cechy charaktery, szczególnie przywódcze. O tych niewiele wiemy.

Debata Jarubasa z Dudą. Wszak nie tylko na niej mogłoby się skończyć, możliwe są jeszcze inne warianty debat (Ogórek, Palikot), to nie musi być walka o drugie miejsce, to mogłaby być debata, kto jest godny zmierzenia się z prezydentem w drugiej turze, o ile do takiej by doszło.

W kraju debat mamy jak na lekarstwo, ostatnio wcale, bo do takich nie można zaliczyć pyskówek na sali sejmowej. Polacy mogliby usłyszeć wyartykułowane potrzeby naszej polityki zagranicznej, jak kandydaci oceniają bezpieczeństwo Polski i co jest najważniejsze do realizacji w sferach społeczno-obyczajowych.

Cały czas mamy do czynienia z emocjami: PO - tak, PiS - nie. To nie jest żadna wartość merytoryczna, ani intelektualna, to jest wartość plemienna. Pretendeci otrzymaliby szanse wymiany starych polityków, ale przede wszystkim przekonać do siebie i do racji, że Polacy mogą się różnić, lecz to nie przeszkadza debatować, ucierać racje. Bo tylko tak można wypracować optymalne warianty dla Polski. Czasy sielanki się skończyły, co dowodnie widać za wschodnią granicą. Jarubas, Duda, Ogórek i Palikot mogliby pokazać, czym jest myslenie o Polakach i Polsce, a nie tylko o interesach partyjnych.

Jarubasie, Dudo, Ogórek i ty, Palikocie, debatujcie o Polsce, bo to wszystkim się należy!

Więcej >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz