sobota, 7 lutego 2015

Duda, który powstał z chuchu Hofmana


Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda, podobnie jak kandydat sprzed 5 lat Jarosław Kaczyński, jest spadkobiercą Lecha Kaczyńskiego. Bardzo wąska tradycja i bardzo pisowska. Przewaga Dudy nad prezesem Kaczyńskim jest przewagą młodości, co w polityce nie jest walorem.

Bardzo dokładnie ten brak waloru zabrzmiał w przemówieniu obecnego kandydata. Prezydenturę przedstawił, jakby był premierem rządu. Czy tylko w tym aspekcie nawalili piszący mu przemówienie, acz wygłosił je "z głowy", czy on sam, który bezkrytycznie je wygłosil?

Prezydent nie wszystko może, bo w Polsce nie mamy modelu prezydenckiego. O czym Duda powinien wiedzieć, jako teoretyk, ale zabrakło mu wyczucia jako praktykowi.

Duda wyciągnięty z trzeciego rzędu nie potrafi aklimatyzować się w pierwszym rzędzie. Prezes Kaczyński głęboko schował się na konwencji, ale jego oddech można było wyczuć w przemówieniu tej, która go zastąpiła, Beaty Szydło i kandydata Dudy.

Oddech Kaczyńskiego - taki tytuł mogłaby nosić konwencja. Oddech Jarosława - rzecz jasna. Dudy program to program rządzenia, jako premiera. To program PiS. Wszystko w nim było. Wszystko populistyczne.

Duda przez przypadek został kandydatem PiS, bo prezes swoją decyzję ogłosił, gdy w partii był problem z pijacką wyprawą Adama Hofmana do Madrytu.

Duda powstał w chuchu Hofmana (to jest ten właściwy oddech Kaczyńskiego), to jest jego 15 minut sławy, które sformułował Andy Warhol w stosunku do show biznesu. Konwencja PiS odbywała się w studiu filmowym ATM, a więc show polityczne. Dudzie nie grozi być postacią pierwszoplanową, bo jego osobowość jest bardzo szara, drugo, trzecioplanowa - i na takiego mógłby liczyć Oskara.

Pozostaje pytanie: dlaczego mimo chuchu Hofmana, prezes postawił na Dudę? Czy tylko dlatego, że w partii nie ma rzeczywistych osobowości? Czy prezes trzyma się tego: jeżeli ja przegrywałem, a jestem z was najlepszy, wy też macie przegrywać?

Coś mi się widzi, że ta ostatnia logika obowiązuje w PiS. Duda urodził się z chuchu Hofmana i robi w tej chwili za alkomat tej partii. Inaczej tej kandydatury poważnie nie można traktować. Tak odebrałem show polityczne PiS w ATM.

Więcej >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz