sobota, 22 sierpnia 2015

"Solidarność" jest uzurpatorem ruchu społecznego tak, jak Andrzej Duda partyjnie uzurpuje sobie wspólnotę Polaków


35 lat temu powstała "Solidarność". Najbardziej spontaniczna akcja polityczna w dziejach Polski i do tego autentyczny ruch społeczny (a może przede wszystkim).

Naprawdę była wspólnotą wszystkich Polaków. Nikt nikogo nie przymuszał, aby walczyć o wolność swoją i suwerenność kraju. W "Solidarności" byliśmy wolni, choć wokół szczerzyła zęby opresja.

Te czasy nie wrócą (To se ne wrati, pane Havranek). "Solidarność" stała się mitem, acz nim nie była. To mit niewymuszony.

To nie mit, że potrafimy być wspólnotą. "Solidarność" wyprodukowała wielu wspaniałych polityków, ale gdy nie była mitem, nie miała polityków, miała aspiracje, Polacy w tym związku zawodowym emancypowali się, uczyli się mówić o sobie, artykułować potrzeby materialne i duchowe.

Możliwe, że "Solidarność" jest nie do powtórzenia w naszej historii i w innych narodach. Ten "cud" zdarzył się w PRL-u. W wesołym baraku, gdzie jakoby ustrojem była demokracja ludowa.

To był cud ludowy, cud Polaków. Cud mimo braku mitu.

Dzisiaj ten nie-mit jest politycznie zawłaszczany, z tego nie-mitu, z tej wspólnoty, tworzy się chory mit na potrzeby polityczne.

Tamta "Solidarność" nie ma spadkobierców, chyba, że za takowych uznamy wszystkich Polaków, wspólnotę. I w zasadzie zostaliśmy sierotami po "Solidarności", po tej matce naszej wspólnoty.

Dzisiejsza "Solidarność" tylko sobie uzurpuje prawa do historycznej "Solidarności". Nie jest wspólnotą, tylko interesem działaczy związkowych takich, jak Piotr Duda.

Ten Duda popiera Dudę prezyenta. To wszystko mówi o obydwóch Dudach. O ich jakoby wspólnocie wszystkich Polaków, która jest li tylko wąskim interesem politycznym. Wspólnotą interesu politycznego.

Solidarność wyalienowała się ze wspólnoty, tak jak prezydent Andrzej Duda alienuje sie ze swoim partyjnym zapleczem ze wspólnych celów Polaków i Polski. Mitem nazywają swoje polityczne kadłubki bez rąk, nóg, a przede wszytkich bez głowy. To bezrozumny mit.

Taka kaleka Polska nie jest Polską, tylko interesem politycznym. Chorą Polską.

Więcej >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz