czwartek, 3 stycznia 2013

Gierek: polityka historyczna SLD


Edward Gierek


SLD pozazdrościło PiS polityki historycznej - a szczególnie postaci z dziejów Polski - która przekładałaby się na procenty sondażowe. I partia uważająca się za lewicową poszła tradycją już wytyczoną przez partię patriotów, odgrzebała Edwarda Gierka, który był "wielkim patriotą".

Gierek dla SLD to postać jakby podwójna - jeżeli stosować miarki PiS - Gierek jako Gierek, którego próbę zawłaszczenia mogliśmy obserwować w czasie kampanii prezydenckiej przez Kaczyńskiego. A także Gierek jest dla SLD tym, kim Dmowski dla PiS.

Zatem Gierek to dwa w jednym. Leszek Miller obliczył, że 10% razy 2, daje 20%, tyle co PiS. Zainwestował lider SLD w politykę historyczną i teraz będzie czekał, aż słupki staną w okolicach partii Kaczyńskiego. Możliwe, że Miller zagrał także przeciw Januszowi Palikotowi, który Gierka określił Ślązakiem, a to przecież Zagłębiak.

Polityka historyczna to taka polityka, w której nie liczy się na pamięć, a na wrażenia. Kto pamięta Gierka, ten ma świadomość, iż prosperity kraju było żadne, pomarańcze na święta rzucili, a niektórzy Polacy siedzieli. Gdyby wówczas Kaczyński postarał się o pełne papiery opozycjonisty, też siedziałby.

Pocieszeniem dla SLD i Millera może być, iż takich postaci historycznych jak Gierek mają więcej, cofając się: Gomułka, Bierut, Nowotko - i dotrą do współczesnego Dmowskiemu, Dzierżyńskiego.

Ba, Gierek to poręczny bohater, którego można przeciwstawić Donaldowi Tuskowi, czyli na potęgę krytykować premiera. Też SLD podkradło PiS tę socjotechnikę medialną. Gierek zrobił długi, które w ubiegłym roku dopiero zostały spłacone. Tusk robi długi, które będą dopiero spłacane. Właśnie, kto miałby spłacać? Miller może powiedzieć, tylko ja potrafię uzdrowić finanse publiczne.

Wspiera go Adam Gierek, syn Edwarda Gierka, który jest eurodeputowanym z listy SLD. Gierek jr o Gierku seniorze powiedział: "Mój ojciec spłacał długi". Widocznie nie wszystko tatuś mu mówił, bo Polska nie miała z czego spłacać, nikt nie chciał kupować naszej tandetnej produkcji.

SLD może się udać w dalszą drogę PiS i domagać się pomnika dla Gierka, który co prawda nie "poległ", ale to szczegół, którego nikt nie pamięta, bo liczą się wrażenia.

2 komentarze:

 1. Przynajmniej 50% tej notki nie ma oparcia w faktach
  historycznych.Proponuję poczytać o Gierku a później
  krytykować.Porównanie długu Gierka do kwoty
  którą osiągnięto z prywatyzacji dóbr wypracowanych w tym okresie jest jedną z odpowiedzi na wątpliwości dotyczące epoki Gierka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie gniewaj się. Nie lubię faszyzmu, komunizmu, ani żadnego zamordyzmu. Możesz sobie wyznawać kogo chcesz. Masz problem!

  A wiesz, jaki? Jesteś tchórzem, nie znasz języka polskiego. A dlaczego? Dlatego, że nie znasz literatury, a twój ubogi język, którym się posługujesz do język dzisiaj używany w KRL-D, czyli w Jełopii. Wynoś się tam z hasłem: Jełopia dla Jełopów.

  Że też takie szwenda się po internecie, typowy PiS-owiec. Rzygi z Jełopii.

  OdpowiedzUsuń