środa, 19 września 2012

Jezus miał żonę


Naukowcy z Harvardu trafili na starożytny papirus, na którym w języku koptyjsku pojawia się fraza: "Jezus rzekł im: Moja żona..."

Jest to niewielki skrawek papirusu, wielkości wizytówki. Pojawiają się w nim także słowa o kobiecie-apostole.

Najbardziej podobała mi się inna fraza z tego papirusu: " Pozwól złym ludziom spuchnąć". Spójrzcie na zdjęcie o. Rydzyka. Czy nie jest spuchnięty od tłuszczu?


Czy to może spowodować rewolucję w Kościele? Nie. Niemniej uświadamia, iż wszystko jest z tego świata. Metafizyka też. Uświadamia też (za Claude Levy-Straussem), iż potrzeby ludzkie są wielkie, jak świat. Uświadamia za Albertem Einsteinem, że harmonia świata wymaga ładu i porządku. Uświadamia (za fizykami amerykańskimi, twórcami teorii chaosu, noblistami), że chaos ma porządek. Uświadamia, że o świecie wiemy niewiele, nic, może nawet 1%.

Czy coś to uświadomi Kościołowi?

                            Starożytny skrawek papirusu zapisany językiem koptyjskim

1 komentarz:

  1. Tutaj można przeczytać ciekawą rozmowę między dobrze znającymi temat badaczami wczesnego chrześcijaństwa i kodeksologii, w której poruszane są wątki wiarygodności, pochodzenia, datowania, związku z tradycjami gnostycznymi, możliwymi interpretacjami, itd: http://dstp.cba.pl/?p=6748

    OdpowiedzUsuń