wtorek, 11 września 2012

Czy SKOK-i będą piękną katastrofą?


Ze SKOK-ami Stefczyka może stać się to, co z Amber Gold. Skutki zaś o wiele większe, mogą nawet zatrząść całą Polską. Amber Gold to kilkaset milionów zł (ok. 300), które zalega klientom piramida finansowa Marcina P.

SKOK-i mają 2,5 mln klientów, którzy trzymają ok. 14 mld zł. Nie są w tej kwestii porównywalne z Amber Gold. Drobni klienci składający depozyty i biorący pożyczki różnią się od klientów Marcina P., że nie są tak bogaci, za to bardzo liczni.Huk bankructwa byłby o wiele głośniejszy, a prezes Grzegorz Bierecki (senator PiS) to Grek Zorba całą gębą. Zresztą nie tylko on ze SKOK-ów zabezpieczył się politycznie, bo ekspert prawny Kas Stefczyka Henryk Cioch jest także senatorem PiS.

SKOK-i mają problem z gwarancją bezpieczeństwa ulokowanych w nim oszczędności, stabilnością. Zbyt małe utworzone w Kasach rezerwy na przeterminowane długi klientów.

Na to zwracał uwagę Bank Światowy i apelował o zwiększenie rezerw na złe długi. 22% pożyczek w 2010 roku należały do złych, były problemy z odzyskaniem 2,15 mld zł z udzielonych pożyczek 9,8 mld zł.

Ministerstwo Finansów sytuację SKOK-ów chce unormować, wprowadzić jednolite zasady tworzenia zabezpieczeń pożyczek w rozlicznych Kasach rozsianych po całym kraju. Ustanowić stały nadzór, a więc potrzebna jest do tego ustawa sejmowa.

Sprzeciwia się temu prezes i senator PiS Bierecki, gdyż jego firma wzorem innych firm finansowych jest uwikłana politycznie i wizerunkowo.

                            Senator PiS prezes Bierecki przekazuje paulinom na Jasnej Górze ufundowane przez SKOK tabernakulum


PiS nie godzi się na nadzór państwa (KNF) nad SKOK-ami, gdyż partia Kaczyńskiego czerpie z tego określone profity, nie są one klarowne. Zresztą nieprzypadkowo prezes PiS ostatnio podkreśla, że Kasy Stefczyka to nie Amber Gold. Nieprzypadkowe musi być owo zastrzeżenie. Prezes Bierecki jest głównym doradcą ekonomicznym prezesa Kaczyńskiego. Takie kółko różańcowe wzajemnej pomocy.

SKOK-i wpadli na pomysł, aby długi przenieść do Luksemburga, gdzie byłyby przekazywane innej spółce. W kraju chcą mieć czyste ręce. Huk z bankructwem SKOK-ów byłby większy, nie tylko w kraju Zorba senator PiS  Bierecki ogłosiłby "piękną katastrofę", ale w Europie mogliby się delektować estetycznymi skutkami upadku Kas Stefczyka.

Nie są to strachy na Lachy, sytuacja w instytucjach finansowych zawsze realna. Tam, gdzie nie ma kontroli, korupcja rozkwita.

                                     Luksemburg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz